O dôležitosti pitného režimu vedia všetci, málokto ho však dodržuje. My sa teraz pozrieme, prečo je pitie dostatočného množstva tekutín tak potrebné v Dukanovej diéte.

Voda očisťuje organizmus a zlepšuje účinnosť diéty.

Nedostatok vody počas diéty je nielen toxický pre organizmus, ale navyše môže spomaliť, alebo dokonca celkom zastaviť úbytok váhy a priviesť tak navnivoč všetko vynaložené úsilie. Voda totiž pomáha obličkám odstraňovať odpady (toxíny), ktoré vznikajú pri spaľovaní tukov. Pri nedostatočnom príjme tekutín sa obličky snažia zadržať v organizme čo najviac vody, tým však v tele zadržujú aj škodlivé toxické látky. Akumulácia týchto odpadov skôr či neskôr zapríčiní prerušenie spaľovania a tým znemožní akúkoľvek stratu váhy.

Dostatočný príjem tekutín je obzvlášť dôležitý pri bielkovinových diétach, ako je Dukanova diéta. Rozkladom bielkovín totiž ako odpadový produkt vzniká kyselina močová, ktorá by sa pri nedostatočnom príjme tekutín nestačila vylúčiť z tela

Prekročenie normálnych hladín kyseliny močovej v krvi môže viesť až k chorobným stavom. Najčastejším následkom je dna (podagra) – bolestivé zápalové ochorenie kĺbov, charakteristické prudkým priebehom. Ak však denne pijete dostatočné množstvo vody, kyselina močová sa vylúči z organizmu prv, ako stihne vyvolať zdravotné ťažkosti.

Príjem dostatočného množstva tekutín zároveň obmedzuje tvorbu obličkových kameňov.

Čo piť?

Povolené sú všetky druhy minerálnych vôd, sýtené aj nesýtené, najmä tie, ktoré majú ľahké diuretické účinky. Vyhýbať sa treba vodám s vysokým obsahom soli.

Možno tiež piť sýtené nápoje bez cukru, ako je Coca-cola light, či Pepsi max.

Nemalo by sa zabúdať ani na všetky druhy čajov – čierne, zelené aj bylinkové. Dovolená je aj káva, či už s mliekom alebo bez, ale samozrejme bez cukru.