V priebehu prvých dvoch fáz Dukanovej diéty sme odkázaný len na na prísne ohraničený zoznam povolených potravín, z ktorých mnohé sú navyše na našom trhu nedostupné alebo cenovo veľmi náročné. Aj napriek týmto obmedzeniam však môže byť naša strava pestrá a bohatá na chute.


V knihách aj na internete sú dostupné stovky receptov, ktoré nám umožnia v priebehu celej diéty plnohodnotne sa stravovať. Na ich prípravu však musíme mať správne vybavenú kuchyňu. Skúsme si teraz predstaviť niektoré pomôcky, ktoré by v dukanovskej kuchyni určite nemali chýbať.

Grilovacia panvica

Grilovacia panvica je asi najobľúbenejším pomocníkom v Dukanovej diéte. Umožňuje rýchlo, chutne a hlavne bez tuku pripraviť takmer všetky druhy mäsa, rýb aj zeleniny. Nedokáže síce plnohodnotne nahradiť skutočný gril a vôňu dreveného uhlia, ale zato môže byť používaná aj v tých najskromnejších domácich podmienkach a veľmi rýchlo sa stane v kuchyni nenahraditeľná.

Teflónová panvica

Ďalším pomocníkom, bez ktorého sa pri Dukanovej diéte nezaobídeme je teflónová panvica. Mala by byť kvalitná a podľa možnosti nová, aby sa nám jedlo pri smažení bez tuku nepripaľovalo. Pripraviť si pochúťky, ako sú “Pudingové lievančeky” alebo “Kuracie placky s mozzarellou” je bez dobrej panvice nemožné.

Olej v spreji

V Dukanovej diéte je pri varení povolené vymastiť povrch nádoby pár kvapkami oleja pomocou papierovej utierky. Použitie oleju v spreji s rozprašovačom je oveľa praktickejšie a ešte viac pomôže zredukovať použitie oleja. Jediným streknutím dokážeme pokryť celý povrch panvice a použijeme pri tom iba 0,25 gramu oleja.

Silikónové formy

V Dukanovskej kuchyni sa veľmi dobre osvedčili aj silikónové formy. Či už sú to formy na muffiny, chlieb, bábovku, alebo len silikónová podložka, pri pečení sa bez nich len ťažko zaobídeme. V Dukanovej diéte je množstvo rôznych receptov na chlieb, koláče a iné dobroty, na prípravu ktorých sú silikónové formy ideálne.

Papier na pečenie

Len ťažko si možno predstaviť pečenie v diéte protal bez používania papiera na pečenie. Stačí len spomenúť lahôdky, ako sú piškóty s čokoládovou polevou, chrumkavé a cibuľové žemličky, bebe keksy, pudingový koláč, tvarohové piškóty a veľa iných, aby bolo jasné, že bez papiera na pečenie sa nezaobídeme.

A samozrejme, nemali by sme zabúdať ani ďalšie “nevyhnutnosti”, ako sú napríklad:

– fólia a sáčky na pečenie
– alobal
– mixér
– mikrovlnná rúra