Tento deň budete jesť iba čisté proteíny povolené v prvej fáze. Proteínový štvrtok bude motorom a strážcom 3. fázy ako aj základným kameňom 4. fázy Dukanovej diéty. Zároveň to je jediný príkaz, ktorý budete musieť dodržiavať až do konca života.

Prečo práve štvrtok? Dr. Dukan zo začiatku nechal na rozhodnutí pacientov, aký deň si vyberú pre proteínovú diétu. Pacienti ho však často menili a prekladali na neskôr, až ho napokon celkom vynechávali. Preto sa Pierre Dukan rozhodol vybrať tento deň za nich – a voľba padla čisto náhodne na štvrtok.

Odvtedy sa všetko zmenilo. Pacienti prijali štvrtok za svoj jednoducho preto, lebo ho nemuseli ustáliť oni. Ak vám štvrtok z profesionálnych alebo osobných dôvodov nevyhovuje, môžete si vybrať iný deň v týždni. Ale dôležité je, aby vaše rozhodnutie bolo konečné a aby ste ho bezpodmienečne dodržiavali! Nedodržiavanie tejto rady môže byť príčinou vášho neúspechu.

Samozrejme, môže sa stať, že v niektorý štvrtok proteínovú diétu nebudete môcť dodržať. Vtedy preložte diétu na stredu alebo piatok, ale v ďalšom týždni sa opäť vrátite k štvrtku. Nemalo by sa to však stať zvykom. Od prekladanie je totiž len krok k vynechaniu.

Proteínový štvrtok je nevyhnutnou súčasťou Dukanovej diéty. V 3. fáze, keď je váš organizmus ešte príliš citlivý a aj malá chyba môže mať za následok katastrofálne následky, slúži tento deň ako ochrana pred nástupom jojo efektu a k stabilizácii vašej váhy.

V 4. fáze vám proteínové štvrtky pomôžu žiť normálne, nepriberať na váhe a jesť ako všetci ostatný ľudia. Ale musíte si zvyknúť na myšlienku, že tieto štvrtky ostanú s vami navždy. Budú stáť na stráži vášho organizmu, aby sa vaše stratené kilá už nikdy nevrátili.